09:00 am – 11:00 am: Registration
10:00 am – 10:20 am: Nicholas Smith, International Atomic Energy Agency: Opening Remarks and Organization
10:20 am – 11:00 am: Melissa Denecke, International Atomic Energy Agency: Opening Keynote
11:00 am – 11:40 pm: Maik Lang, University of Tennessee, Knoxville: Fundamental Waste Form Science Theme Keynote
11:40 am – 12:00 pm: A.A. Shiryaev, IPCE: Structure of aged (La, 238Pu)-monazite ceramics
12:00 pm – 12:20 pm: Sebastian M. Lawson, The University of Sheffield: In-situ ion beam amorphisation of zirconate perovskite ceramics
12:20 pm – 12:40 pm: Claire L. Corkhill, The University of Sheffield: Application of spatially-resolved X-ray and gamma spectroscopy to evaluate the interaction of technetium-99 with blended Portland
12:40 pm – 01:00 pm: Kristina Kvashnina, The European Synchrotron: An expanding view on actinide oxide nanoparticles
01:00 pm –02:00 pm: Lunch
02:00 pm – 02:40 pm: Mohamed Ruwaid Rafiuddin, University of Montpellier: Effect of Dual Ion-Beam Irradiation on the Structure of Xenotime-type Waste Forms
02:40 pm – 03:00 pm: Claire L. Corkhill, The University of Sheffield: In-situ quantification of the cement hydration kinetics of geological disposal cements
03:00 pm – 03:20 pm: Maik Lang, University of Tennessee: Investigating Local Defect Structures in Nuclear Waste Form Materials
03:20 pm – 03:40 pm: Vladimir G. Petrov, Lomonosov Moscow State University: Simulation of point defects in recoil core tracks in monazite matrix
03:40 pm – 04:00 pm: Stepan Kalmykov, Lomonosov Moscow State University: Actinide nanoparticles formation under simulated geological repository conditions
04:00 pm – 04:20 pm: Tomofumi Sakuragi, Radioactive Waste Management Funding and Research Center: Investigation on the instant release fractions for 14C, 60Co, and 125Sb from irradiated Zircaloy oxide film
04:20 pm – 05:00 pm: Coffee Break
05:00 pm – 05:20 pm: Yongliang Xiong, Sandia National Laboratories: Solubility of Pu(III)- and Am(III)-Oxalates to High Ionic Strengths: Insight from Experimental Studies on Pr(III)- and Nd(III)-Oxalates
05:20 pm – 05:40 pm: Solène Bertolotto, CEA Marcoule: Effect of surface defects and crystal orientation on the dissolution kinetics of uranium dioxide single crystals
05:40 pm – 06:00 pm: TBD, National Nuclear Laboratory: Illuminating the inaccessible: the use of lasers and other photonics techniques in the characterisation of materials in radioactive environments
09:00 am – 09:40 am: Josef Matyas, Pacific Northwest National Laboratory: Waste Form Synthesis and Characterization Theme Keynote
09:40 am – 10:00 am: Yoichi Endo, Nippon Nuclear Fuel Development: Investigation of Calcined HLW Storage to Apply Minor Actinide Partitioning & Transmutation Technology to SNF from LWR
10:00 am – 10:20 am: Yuriy Zabulonov, SI “Institute of Environmental Geochemistry” NAS of Ukraine: Immobilization of Radioactive Organic Liquid Waste
10:20 am – 10:40 am: A.Y. Abashkin, Khlopin Radium Institute: Development of the compact induction furnace with a hot metal crucible for vitrification of liquid radioactive waste
10:40 am – 11:20 am: Coffee Break
11:20 am – 11:40 am: Theo Cordara, The University of Sheffield: Effect of nuclear fuel additives on the modern spent nuclear fuel SNF reprocessing dissolution step
11:40 am – 12:00 pm: Sergey V. Stefanovsky, Frumkin Institute of Physical Chemistry and Electrochemistry: The Effect of Compositional Variations on the Phase Composition and Hydrolytic Durability of the Murataite-Containing Ceramics
12:00 pm – 12:20 pm: Clemence Gausse, The University of Sheffield: Synthesis, characterisation and leaching behavior assessment of simulant fukushima nuclear accident fuel debris
12:20 pm – 12:40 pm: Cristian A. Dragolici, Horia Hulubei National Institute for R&D in Physics and Nuclear Engineering (IFIN-HH): Neutron scattering investigations on cement-based materials for the conditioning of low and intermediate level radioactive waste
12:40 pm – 01:00 pm: Malin Dixon Wilkins, The University of Sheffield: The Effect of A-Site Cation on the Formation of Brannerite (ATi2O6, A = U, Th, Ce) Ceramic Phases in a Glass-Ceramic Composite System
01:00 pm – 02:00 pm: Lunch
02:00 pm – 02:40 pm: Stephanie M. Thornber, National Nuclear Laboratory: Developing plutonium immobilisation technology in the UK; installation of plutonium active capabilities at NNL
02:40 pm – 03:00 pm: I.N. Skrigan, Khlopin Radium Institute: Investigation of silver behavior in the glass melt and its effect on the IMCC conditions in an industrial-scale furnace during vitrification of HLLW simulants
03:00 pm – 03:20 pm: John D. Vienna, Pacific Northwest National Laboratory: Application of Nonparametric Regression to Prediction of Waste Glass Vapor Hydration Test Responses
03:20 pm – 03:40 pm: Natalia Mayordomo, Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf: 99Tc immobilization by aluminum solids containing Fe(II) moieties
03:40 pm – 04:00 pm: Dan Gregg, ANSTO: Hot Isostatically Pressed Wasteforms for Molten Salt Wastes
04:00 pm – 04:20 pm: Josef Matyáš, Pacific Northwest National Laboratory: Tailoring properties of silver-functionalized silica aerogel
04:20 pm – 06:00 pm: Poster Session (runs concurrent with final talks)
04:20 pm – 05:00 pm: Coffee Break
05:00 pm – 05:20 pm: L.R. Blackburn, The University of Sheffield: Influence of Charge Compensation Species (Fe/Al/Cr) on Phase Evolution in Zirconolite Ceramics for Pu Immobilisation
05:20 pm – 05:40 pm: Neil C. Hyatt, The University of Sheffield: Immobilisation options for the disposition of UK plutonium
05:40 pm – 06:00 pm: Daniel J. Bailey, The University of Sheffield: Hollandite wasteforms for immobilisation of radio-caesium
07:00 pm – 09:00 pm: Dinner—Zwölf Apostelkeller
09:00 am – 09:40 am: Claire Corkhill, The University of Sheffield: Waste Form Corrosion and Long-Term Waste Studies
09:40 am – 10:00 am: A. S. Aloy, Khlopin Radium Institute: Formation of Surface Layers in Leaching of Borosilicate Glasses Incorporating Different Amounts of Simulated HLW
10:00 am – 10:20 am: Adam J. Fisher, The University of Sheffield: Early stage dissolution of UK Ca-Zn high level waste glass in conditions relevant to geological disposal
10:20 am – 10:40 am: Zhang Hua, China Institute of Atomic Energy: Effect of Zirconium on the Simulated PWRs HLW Glass Structure and Chemical Durability
10:40 am – 11:20 am: Coffee Break
11:20 am – 11:40 am: Colleen Mann, The University of Sheffield: The role of alkali/alkaline earth ions in on glass corrosion rates as a function of pH
11:40 am – 12:00 pm: John McCloy, Washington State University: Analogue Studies for Long-term Durability of Nuclear Waste Glasses: Case Study of Vitrified Swedish Hillfort
12:00 pm – 12:20 pm: Michael I. Ojovan, The University of Sheffield: On alteration rate renewal stage of nuclear waste glass corrosion
12:20 pm – 12:40 pm: Kazuya Idemitsu, Kyushu University: Migration Behaviour of Cupper Ion in Compacted Bentonite by Using Electromigration Technics
12:40 pm – 01:00 pm: Takayuki Sasaki, Kyoto University: Chemical stability and leaching behavior of fuel debris consisting of oxides and alloys
01:00 pm – 02:00 pm: Lunch
02:00 pm – 02:40 pm: Bella Yu Zubekhina, V.G. Khlopin Radium Institute: Chemical durability of Chernobyl corium and “lava”
02:40 pm – 03:00 pm: Eduardo Ferreira, SCK•CEN: Durability tests on plasma treated surrogate cemented concentrates and resins
03:00 pm – 03:20 pm: Mejdi Neji, Institute of Radiological Protection and Nuclear Safety: Chemo-Mechanical Evolution of Cementitious Materials in Clay Environment
03:20 pm – 03:40 pm: Olfa Riba, Amphos 21 Consulting S.L.: Spent Fuel Alteration Model Integrating Processes of Different Time-Scales
03:40 pm – 04:00 pm: Alexandre Barreiro Fidalgo, Studsvik Nuclear AB: Aqueous leaching of ADOPT and standard UO2 spent nuclear fuel under H2 atmosphere
04:00 pm – 04:20 pm: A.A. Shiryaev, IPCE: Influence of long-term aqueous leaching on surface properties and radionuclides in i-graphite
04:20 pm – 06:00 pm: Poster Session (runs concurrent with Agency Round Table)
04:20 pm – 05:00 pm: Coffee Break
05:00 pm – 06:00 pm: Agency Round Table
06:00 pm – 06:40 pm: Executive Meeting
09:00 am – 09:40 am: Remarks by the Organizing Committee
08:40 am – 10:00 am: Irina Gaus, NAGRA: Deep Geological Repositories & Policy Theme Talk
10:00 am – 10:40 am: Robert Finch, Sandia National Laboratories: Safeguards for Multinational Spent Fuel Management Facilities
10:40 am – 11:20 am: Coffee Break
11:20 am – 11:40 pm: Stefan Neumeier, Forschungszentrum Jülich GmbH: Microparticle Production as Reference Materials for Particle Analysis Methods in Safeguards
11:40 am – 12:00 pm: Robert Finch, Sandia National Laboratory: Reducing Safeguards Accounting and Verification Efforts on Retained Wastes
12:00 pm – 12:20 pm: Borys Zlobenko, SI “Institute of Environmental Geochemistry” NAS of Ukraine: Impact of the Fuel Cycle on The National Plan of Raw Deep Geological Disposal in Ukraine
12:20 pm – 12:40 pm: Ryo Nakabayashi, Central Research Institute of Electric Power Industry: Optimization methodology by probabilistic approach to support reasonable decision-making in selecting options of disposal facility design
12:40 pm – 1:00 pm: Piotr M. Kowalski, Forschungszentrum Jülich: Modeling of Nuclear Waste Forms: State-of-the-Art and Perspectives
01:00 pm – 02:00 pm: Lunch
02:00 pm – 02:40 pm: François Diaz-Maurin, Stanford University: Integration of the Back-end of the Nuclear Fuel Cycle: An Overview
02:40 pm – 03:00 pm: Takenori Ozutsumi, Tohoku University: Fundamental Study on Transport Modelling for Radionuclides under an Unsaturated Condition around Near-surface Underground
03:00 pm – 03:20 pm: Yongliang Xiong, Sandia National Laboratory: Validation and Recalibration of the Thermodynamic Database in Support of the Heater Test in Salt Formations
03:20 pm – 03:40 pm: Elena Kalinina, Sandia National Laboratory: Full-Scale Assembly 30 cm Drop Test
03:40 pm – 04:00 pm: TBD, NORAO: Creating system of final isolation (disposal) of radioactive waste in the Russian Federation
04:00 pm – 04:20 pm: TBD
04:20 pm – 05:00 pm: Coffee Break
05:00 pm – 05:20 pm: Alexander Smetnik, Federal State Unitary Enterprise VO “Safety” (FSUE): Long-Term Storage and Radioactive Waste Retrieval from Historical Radon-Type Storage Facility
05:20 pm – 05:40 pm: Disposal Team, Waste Technology Section (IAEA): NEFW Disposal
05:40 pm – 06:00 pm: Director of Division of Nuclear Fuel Cycle and Waste Technology: Closure of Symposium
Posters
P1— Vladimir Vysotskii, Kiev National Shevchenko University: Transmutation and accelerated deactivation of radioactive isotopes and reactor waste
P2—Alla Kornilova, Moscow Lomonosov State University: Effective bioremediation and biopurefication of radioactive water
P3—Bram Mast, Hasselt University: Mechanical and microstuctural changes of FE-rich inorganic polymers in a gamma radiation field
P4—Shi-Kuan Sun, The University of Sheffield: Fabrication of zirconolite wasteforms for Pu disposition
P5—R. Mohum, The University of Sheffield: Characterising the Effect of Heavy-ion irradiation on the microstructure of Ce-Doped compounds
P6—Vladimir G. Petrov, Lomonosov Moscow State University: Effects of irradiation up to doses typical for high level waste on characteristics of cement matrices
P7—Marco Simoni, The University of Sheffield: Interaction of strontium chloride solution with calcium aluminate phosphate (CAP) system
P8—Sergey Stefanovsky, Frumkin Institute of Physical Chemistry and Electrochemistry: The Effect of Zr Substitution for Sr on the Phase Composition and Structure of Sodium-Aluminum-Iron Phosphate Glass
P9—Afra Fernandez Zuvich, Centro Atómico Bariloche (CNEA): One step low temperature thermochemical process for immobilizing a PHWR simulated HLLW in SG7 sintered glass
P10—Daniel Austin, The University of Sheffield: A Comparative Study of the Solid State Synthesis and Molten Salt Synthesis of ‘Stuffed’ Lanthanide Pyrochlores, Ln2TiO5 (Ln = La, Gd, Dy, Yb)
P11—Clédola C. O. de Tello, Centro de Desenvolvimento da Tecnologia Nuclear: Study of the Sorption and Modelling of Cesium by a Brazilian Bentonite Using PHREEQC
P12—Vladimir A. Kashcheev, A.A. Bochvar High-technology Research Institute of Inorganic Materials: Optimization of Vitrified Radioactive Waste Volume from the Processing of SNF
P13—Osama M. Farid, Atomic Energy Authority of Egypt: Evolution of interfacial water speciation during the initial leaching stage of alkali- borosilicate-glasses
P14—Vladimir A. Kashcheev, A.A. Bochvar High-technology Research Institute of Inorganic Materials: Advanced Vitreous Wasteforms for Radioactive Salt Cake Waste Immobilisation
P15— Tatyana V. Smelova, A.A. Bochvar High-technology Research Institute of Inorganic Materials: Engineering of Full-Scale Experimental Induction Melter with Cold Crucible for HLW Vitrification
P16—Vladimir A. Kashcheev, A.A. Bochvar High-technology Research Institute of Inorganic Materials: Optimization of Vitrified Radioactive Waste Volume from the processing of SNF
P17—Neil C. Hyatt, The University of Sheffield: Developing Laboratory Based X-ray Absorption Spectroscopy for Nuclear Waste Management
P18—Neil C. Hyatt, The University of Sheffield: X-ray absorption spectroscopy studies of wasteforms for higher activity wastes in the United Kingdom